Popis vyšetření


EKG Holter

Holterovské monitorování nebo-li ambulantní monitorování EKG je 24 hodinové sledování srdeční aktivity pomocí Holterova monitoru. Využívá se u pacientů s občasnou bolestí na hrudi nebo bušením srdce, u kterých je podezření na nárazové poruchy srdečního rytmu.

Pacient v ambulanci dostane malou krabičku, kterou mu setra nebo lékař připojí na hrudník pomocí několika elektrod. Pak může pacient odejít domů a přístroj bude mít po celých 24 hodin u sebe. Je důležité, aby si během těchto 24 hodin zapisoval dobu trvání různých činností, eventuálně časový začátek a konec různých subjektivních obtíží (bušení srdce, únavu, motání hlavy apod). Krabička je ve skutečnosti speciální EKG záznamník, který po celou dobu natáčí pacientovo EKG. Po oněch 24 hodinách vrátí pacient krabičku lékaři k vyhodnocení záznamu. Kardiolog tak může zjistit, zda u pacienta ve sledovaném období vznikly poruchy rytmu a díky zápiskům pacienta může i určit, při jakých příležitostech se tomu tak stalo.

U žen je doporučeno v den vyšetření nenosit podprsenku.

Ambulantní monitorování TK

Při ambulantním monitorování TK holterovského typu sledujeme (plně automaticky) hodnoty TK během 24-hod za podmínek běžného denního režimu vyšetřovaného. Měření probíhá v časovém intervalu přes den každých 30 min (vždy v půl a v celou hodinu), v noci každých 60 min. V době měření (cca do 30 s) je nutné zachovat klid, hlavně paže!

Pro správné vyhodnocení Vašich hodnot je pro lékaře důležité, abyste do přiloženého deníčku zapisovali každé 2 hod Vámi prováděné činnosti s udáním času  (např. procházka, sledování televize, jízda na kole, čtení atd. )

V záznamu nezapomeňte uvést dobu spánku popřípadě dobu fyzické či duševní zátěže a seznam užívaných léků i s uvedenou sílou.

Ráno při nasazování a sundáváni Holterů Vás žádáme o trpělivost!
Na jeden čas je objednáno více pacientů, sestra nebo lékař pacienty vyvolává jménem.
Nasazení všech přístrojů je hotové do cca 40 min.

Ergometrie

Ergometrie je neinvazivní vyšetřovací metoda umožňující sledovat práci srdce při zátěži. Nadměrná zátěž je navozena pomocí speciálního přístroje – bicyklového ergometru. Během vyšetření se mohou projevit srdeční poruchy, které za klidového měření EKG nejsou patrné. Pokud má pacient zúžené či ucpané cévy zásobující srdce krví, je během testu srdce nedostatečně prokrvováno, a to vyvolává změny ve výsledcích EKG.

Doporučuje se nejméně 3 hodiny před vyšetřením nejíst a nepít ve větším množství, nekouřit . S sebou je si vhodné vzít sportovní obuv a sportovní oblečení (trenýrky)  ručník a pití.

Po poradě s indikujícím lékařem je nutno v den vyšetření vysadit léky, které nazýváme beta-blokátory (např. Vasocardin, Betaloc, Egiloc, Tenormin, Concor, Lokren, Sectral…)

Zátěžový test se provádí na ergometru za přítomnosti lékaře. Před začátkem vlastního vyšetření se pacientovi na hrudník připevní a zajistí elektrody. Vyšetření je zahájeno tak, že pacient začne zvolna šlapat na vyšetřovacím kole. Po několika minutách se v periodických intervalech začne se zvyšováním zátěže (odpor, vůči kterému pacient šlape). Se zvyšující se intenzitou zátěže se současně začínají zvyšovat nároky srdce na kyslík. Během vyšetření se v pravidelných intervalech měří krevní tlak (měřící manžeta je umístěna na paži), kontinuálně se monitoruje EKG křivka.

Dosáhne-li vyšetřovaný vrcholu sil nebo se u pacienta objeví příznaky jako například bolest na hrudi, dušnost, točení hlavy, pocit na omdlení, upozorní pacient lékaře, který po zvážení stavu test ukončí. Test může být také lékařem ukončen z bezpečnostních důvodů (nebezpečně vysoký krevní tlak, závažné poruchy srdečního rytmu nebo změny na EKG svědčící pro závažnou poruchu prokrvení srdečního svalu — ischemii).

Po ukončení zátěže ještě 2 - 5 minut pacient sedí na ergometru a odpočívá, stále se zaznamenává jeho EKG a krevní tlak.

Délka vyšetření je obvykle přibližně 15 min. Po skončení testu lékař vyhodnotí průběh vyšetření.